بعد از کشتن

فروشگاهی در کنیا، خوابگاهی در نیجریه، پاکستان، عراق، اربیل، سوریه...

خدایا چه خبر است؟ اینهمه بمب گذاری؟ اینهمه انفجار و کشته و زخمی؟

باید قیافه ی متفکر به خودت بگیری و بگویی از ابتدای بشریت، آدم آدم را می کشته. به دلایل مختلفی از جمله تصاحب جفت یا دفاع از لانه. بعد ها که زندگی بشر متمدنانه تر شده دلایل نیز تغییر کرده، مردم مردم را می کشتند به علت مخالفت با یکدیگر بر سر اختلافات مذهبی، کشورگشایی یا پس گرفتن مرزها و ...

می گویم حساب کن یک بمب را منفجر می کنند و کلی آدم که معلوم نیست کی هستند کشته می شوند. در جنگ ها یا نزاع های تن به تن حداقل آدم درست و حسابی هدفش را می شناسد. باید بدانی کی را می خواهی بکشی یا نه؟!

باید قیافه ی حوصله ندارها را به خودت بگیری و بگویی کسی که هدفش کشتن است احتیاج به هدف دیگری ندارد.

این چه حرفی ست آخر؟ مگر صرفا عمل «کشتن» هم هدف می شود؟ آدم باید اول یک هدف موضوعی در ذهنش داشته باشد، یک اتفاق، یک گره وجود داشته باشد. بعد شخص مورد نظر هم مشخص باشد. یعنی موضوع باید به یک فرد معطوف شود، بعد آدم عمل «کشتن» را انجام دهد.

باید قیافه ی نویسنده های عصبانی را به خودت بگیری و بگویی دختر مگر داری داستان می نویسی؟ نگاه کن جلوی پایت آدم های مرده افتاده اند، لاشه های نصفه نیمه، بیا دست بزن، این خون است، خون، بیا دستت را خیس کن و بو بکش تا بفهمی خشونت یعنی چی؟!

صفحه را می بندم و می روم بخوابم، نه! خوابم نمی برد، «کشتن» با دور تند توی ذهنم مرور می شود. فکر می کنم که آدم وقتی با بمب گذاری آدم می کشد حتما ایمانی دارد، به چیزی اعتقاد و باور دارد که حاضر است عده ای را فدای آن کند. اینکه اعتقادش چقدر مهم است به خودش مربوط است و آدم های بی گناه. ما هم در زندگیمان این سیستم را داریم. یک لحظه تصور کن. وقتی فلان رفیق می گوید باید گرانی بیشتر از این شود تا مردم جانشان به لبشان برسد، بلکه اعتراضی کنند. وقتی فلان دوست می گوید باید رای ندهیم تا اوضاع بدتر از قبل پیش برود، عده ای زندانی و کشته شوند تا در نهایت اتفاق عظیمی بیفتد. ما هم همان سیستم کثیف را توی ذهنمان داریم. کشتن در ذهن. کشتن با دور آهسته، تحریم، نرسیدن دارو، فقیر شدن تدریجی، مریضی، پول نفت، اختلاس، کشتن با دور آهسته، کشتن با دور خیلی آهسته. خوابم نمی برد، مورچه ها از سلول های مغزی ام رد می شوند و خورده نان های کف اتاق را از این سمت به آن سمت می برند، پودر مورچه کش را خالی کردم توی سوراخ گوشه ی در، خوابم نمی برد، مورچه های لعنتی زیاد شده بودند و همه جا ردیفشان در حال کار و فعالیت بود، احمق ها مگر شما خواب ندارید؟! چرا اینقدر از مغز من رد می شوید، دلم می خواهد گریه کنم، خوابم نمی برد. خوابم نمی برد.   

 

/ 15 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مینا خازنی

کشتن با دورخیلییی آهسته... مردن با دور خیلییی آهسته...

نیما نوین

آه بانو انسان چقدر میتونه رذل و پست باشد تا با کشتن و تحریم و ادامه ی فلاکت ملت به آمال و آرزوی واهی خودش برسه همین چند وقت پیش رفتیم رای دادیم خارج نشین ها چطور تاختن چطور از فقر ملت گفتن و راضی به ادامه ی شرایط وخیم ملت بودن وقتی اوباما دوباره رئیس جمهور شد گفتم بوش و اوباما ، هیچ فرقی باهم ندارن یکی با جنگ آدم می کشه یکی هم با تحریم حالا کدام بدتره؟ مرگ تدیجی یا مرگ بر سر جنگ و زیاده خواهی؟ گرچه عاقبت هر دو یکی است ولی تحریم ملت بر سر چیزی که به ملت هیچ ربطی نداره کثیفترین عمل و راضی بودن به ادامه وضع موجود ،افول از مقام انسان و خوی حیوانی گرفتنه. و فردریش تا اونجا که یادم میاد ، میگه : هرجا دیدی کسی از عدالت گفت ، از حقوق بشر با اهداف سیاسی و » یه کیلو برنج و رای دادن « دم زد بی شک و گمان حرفش دروغ محضه و خواست قدرت هدف اصلی این افراد. آری چنین گفت زرتشت ولی پیروانش برعکش عمل کردند. ازت ممنونم خیلی متنِ بجا و سنجیده ای بود. [گل]

سالار

مست کردم که نفهمم چه به روزم آمد... با احترام دعوتید به تجربه های تلخ یک مترسک[گل]

سالار

مست کردم که نفهمم چه به روزم آمد... با احترام دعوتید به تجربه های تلخ یک مترسک[گل]

نرگس

تبانی ایران با آمریکا چه کمکی به یه زندانی سیاسی می کنه؟ آیا جمهوری اسلامی محصول این مردم نیست؟ احمدی نژاد محصول این مردم نیست؟ خامنه ای محصول این مردم نیست؟ چرا یکبار برای خودمون یه مسئولیت قائل نمیشیم؟ به نظرت قاتل تمام قربانیان قتلهای زنجیره ای در ایران چه کسانی هستند؟ وزارت اطلاعات؟ نه ما قاتل اونها هستیم خانم... مردم ایران ... ما قاتل دکتر فاطمی هستیم ... ما قاتل مصدق هستیم ... ما قاتل فروهرها هستیم ... ما این مملکت رو به این روز انداختیم ... ما یه گوساله ای مثل احمدی نژاد رو به سازمان ملل می فرستیم ... بعد یادمون میره ما به این گوساله 24 میلیون رای دادیم ... بعد دلمون برای خودمون میسوزه ... وای تحریم ها که فقط به ضرر مردم هستند... ما توی تشییع جنازه خمینی به صورت میلیونی ظاهر شدیم ... و فقط چند هزار نفر برای اعتراض به قتلهای زنجیره ای به خیابون اومدیم ... ناز بشیم هممون ... حالا بعد از این همه بدبختی بزرگترین هدیه عالم رو بدیم به یه مشت آخوند کثیف ... بیا بپر تو بغل آمریکا ... هر گهی هم تا حالا خوردن فراموش می کنیم ... باشه خانم روشنفکر .

منیر

"عده ای می جنگند، می کشند و نمی دانند برای چه و برای که می جنگند عده ای هم نمی جنگند، ولی خوب می دانند آنها که می جنگند، برای چه و برای که می جنگند!!" ما هم می جنگیم

مهرداد

آدم باید ساده لوح باشد که فکر کند جمهوری اسلامی دنبال بمب اتم نیست. تا حالا با بسیجی ها و سپاهی ها نشست و برخاست داشته ای ؟ با آرمانها و لایه های پنهان دین و مذهب و ایدئولوژی که توی آن مملکت حاکم هست آشنا هستی ؟ یا فقط شاعری؟ همین حالا که اینها تحت فشار غرب هستند خدا را بنده نیستند. حقوق بشر را به پشیزی نمی گیرند وای به روزی که تحت فشار هم نباشند. وای به روزی که بمب اتم را ساخته باشند. اونوقت یه انگشت شست درست و حسابی به من و شما نشان خواهند داد. اونوقت یک حکومت اسلامی واقعی را توی اون مملکت تجربه خواهی کرد. و در کنج خانه ات فرصت کافی برای فلسفه بافی توی دلت خواهی داشت. همین حالا آقایان مدعی هستند در صورت برخورد با آمریکا عوامل آنها قادرند نقاط حساس آمریکا را در داخل آمریکا مورد حملات تروریستی قرار بدهند. به آنها فرصت بده خانم شاعر. شاید تو هم یک روز از آن مملکت فرار را بکنی! آنوقت بیرون از کشور هم برایت امنیتی باقی نمی ماند.

پویا خازنی اسکویی

اما خوابم نمیبرد!

محمد جواد

صحبت از پژمردن یك برگ نیست وای، جنگل را بیابان میكنند دست خون آلود را در پیش چشم خلق پنهان میكنند هیچ حیوانی به حیوانی نمیدارد روا آنچه این نامردمان با جان انسان میكنند صحبت از پژمردن یك برگ نیست فرض كن مرگ قناری در قفس هم مرگ نیست فرض كن یك شاخه گل هم در جهان هرگز نرست فرض كن جنگل بیابان بود از روز نخست در كویری سوت و كور در میان مردمی با این مصیبتها صبور صحبت از مرگ محبت مرگ عشق گفتگو از مرگ انسانیت است...